sobota, 12 lutego 2011

Bezstresowe ogrodnictwo

Wielu ludzi fascynuje przyroda, niektórzy z nich mają to szczęście bycia właścicielem ogrodu, czy nawet małego skrawka ziemi, na którym można posadzić rośliny, które cieszą ludzkie oczy. Potrzeba kontaktu z przyrodą, z ziemią, obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie, daje nam wielką radość i relaks.
Jednak, żeby stworzyć swój własny skrawek raju, musimy zaplanować co i jak należy wykonać w ogrodzie.
Praca w ogrodzie powinna sprawiać przyjemność, a nie być źródłem stresu. Dlatego już na etapie planowania
i zakładania ogrodu trzeba pamięać o kilku podstawowych zasadach:
Zasada nr 1: Potrzeby i pragnienia.
Najważniejsza zasada - należy tak zaplanować ogród, żeby każdy jego skrawek cieszył i zachwycał. Trzeba wziąć pod uwagę nie cudze, ale własne pomysły i wyobrażenia dotyczące tego, jak ma wygląć nasz wymarzony ogród, jaki ma mieć kształt, w jakim ma być stylu i jakie rośliny w nim posadzimy.
To ma być nasz ogród - a nie sąsiada, więc nasze pomysły są najważniejsze!
Zasada nr 2:  Analiza tego co posiadamy.
Punktem wyjścia do przeanalizowania naszego zaplecza jest położenie i wielkość ogrodu, oraz obecna na nim roślinność. Na tym etapie nie używajmy szpadla ani sekatora - niczego nie usuwamy i nie wycinamy. Naszym narzędziem będzie ołówek, kartka papieru i papier milimetrowy. Zróbmy dwie rzeczy:
- listę elementów, które chcemy mieć w ogrodzie, a więc krzewy, drzewa, grządki, ścieżki , płot ,taras, strumyk itp.
- stwórzmy plan ogrodu na papierze milimetrowym - należałoby wymierzyć teren i wszystkie elementy i "pobawić się" w ustawienie ich narazie na papierze. Przelewać na papier swoje marzenia i wyobrażenia o ogrodzie - to świetna zabawa!
Zasada nr 3: Uwzględnienie poźniejszej pielęgnacji.
Wszystko zależy od naszych upodobań - ogród naszych marzeń może wyróżniać się wśród innych ogrodów. Obecnie wielką popularnością cieszą się ogrody tematyczne: w stylu chińskim, japońskim, śródziemnomorskich, ogrody skalne, kwietne ogrody łąkowe, różane i inne.
Należy jednak ostrożnie wybrać styl ogrodu - ma tu wiele do rzeczy rodzaj gleby, nasłonecznienie, warunki wodne. Ważnym aspektem jest konieczność zagwarantowania roślinom zdrowego i bogatego w składniki odżywcze podłoża.
Bezstresowe ogrodnictwo zakłada, że ogród powinien być raczej bliski natury, a nie pełen najróżniejszych gatunków roślin. Daje to możliwość swobodnego rozrastania się roślinom, a nam oszczędzi wiele pracy.
Jeśli jeszcze do tego uwzględnimy choćby najmniejsze oczko wodne - przyciągną do naszego ogrodu drobne zwierzęta i ptaki, które oprócz niewątpliwych korzyści podziwiania ich - chronić będą nasz zielony raj przed szkodnikami .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz